www.TanioGrzej.pl
Pompy ciepła O nas Hybrydowa Pompa Ciepła Rekuperacja Solary Odzysk ciepła Fotowoltaika Cennik Sklep

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Strona Główna

tanio@TanioGrzej.pl



Portfolio Oferia

Portfolio Oferteo

www.Chlodniarz.pl

www.Panasonic.waw.pl

www.Neura.waw.pl

www.Dimplex.waw.pl

 
 
 

Pompy Ciepła

Pompy ciepła, to urządzenia mechaniczne, które wykorzystując przemiany fizyczne cieczy i gazów, są w stanie przemieszczać energię cieplną w kierunku przeciwnym do naturalnego.
Oznacza, to że pompa ciepła może pobrać ciepło z ośrodka chłodniejszego i przetransportować je do ośrodka cieplejszego. Jest to działanie odwrotne do entropii (rozpraszania energii).
Zjawisko to samo w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym. Wszak każda domowa lodówka, zamrażarka czy klimatyzator jest właśnie pompą ciepła - odbiera ciepło od już chłodnego zamrażalnika (pokoju) i wydziela je poza lodówką w ciepłym pokoju (na zewnątrz pomieszczenia).
O ile jednak w przypadku małej lodówki czy zamrażarki, służącej do przechowywania cennej żywności, koszty tych procesów nie były istotnym kryterium, o tyle w tzw. pompie ciepła (do ogrzewania pomieszczeń) jest to właśnie jeden z najważniejszych parametrów.
Rozwój i rozpowszechnienie się technologii, doprowadził do powstania takich rozwiązań i konstrukcji, że pompa ciepła stała się alternatywnym sposobem ogrzewania pomieszczeń.
To, co decyduje o przydatności pompy ciepła do celów grzewczych, to koszty. Koszty te składają się zasadniczo z dwóch części.
Z części instalacyjnej - gdy określone rozwiązanie zostaje zaprojektowane, zakupione i zainstalowane w miejscu działania, oraz z części eksploatacyjnej - gdzie istotne są koszty uzyskania ciepła do ogrzewania.
Jak to często bywa, gdy szukamy niskich kosztów instalacyjnych, to będziemy mieli zazwyczaj wyższe koszty eksploatacyjne. Gdy zakupimy urządzenie bardziej dopracowane, przeważnie możemy liczyć na niższą cenę otrzymania każdego kW energii cieplnej. Najczęściej zaś chodzi o znalezienie tego „złotego środka”.
Dla pompy ciepła istotny jest współczynnik tzw. COP - (j.ang. Coefficient Of Performance) Współczynnik Efektywności Energetycznej.
Im wyższa wartość tego współczynnika tym lepsza jest pompa ciepła i tym tańsze będzie ciepło przez nią dostarczane.
Np. COP=3,5 oznacza, że 1 kW energii elektrycznej dostarczy nam (przetransportuje, przepompuje) 3,5 kW energii cieplnej.
COP silnie zależy od temperatur w jakich urządzenie pracuje i w katalogach jest podawane dla jakich temperatur COP zostało zmierzone.
Na współczynnik COP wpływ ma przede wszystkim rodzaj zastosowanego rozwiązania (woda-woda, powietrze-woda, itd.), a dopiero później, to jaka firma i jak skonstruowała oraz wykonała konkretny model pompy.
Po prostu pewne systemy nawet bardzo dopieszczone z założenia nie osiągną tak wysokich efektywności jak inne rozwiązania, nawet słabiej dopracowane.
Oczywiście powstaje jeszcze kwestia niezawodności pracy danego rozwiązania. Uznana i renomowana firma dobierze takie materiały, rozwiązania i punkty pracy poszczególnych podzespołów, że jej produkt będzie pracował bezawaryjnie przez długie lata.
Tania w zakupie, nieznana marka może zaowocować regularnymi (po upływie gwarancji, co kilka lat) wymianami sprężarek, naprawą pękających skraplaczy czy rozszczelnionych wymienników ciepła.
Nie wystarczy bowiem informacja, że np. „tam jest japońska sprężarka”.
Sprężarka czy inny podzespół mogą być wykonane nawet przez firmę Rolls-Roys, ale jeżeli nie będzie miała ona odpowiednich warunków do pracy, to jej żywot będzie krótki.
Krótko mówiąc firma musi mieć know-how i musi mieć markę, żeby jej zależało na ochronie swojego dobrego imienia.
Zazwyczaj te rzeczy łączą się ze sobą. To oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami.
Dlatego jeżeli kogoś nie stać na profesjonalne rozwiązanie problemu ogrzewania z wykorzystaniem pompy ciepła, to powinien poszukać czegoś mniej zaawansowanego technicznie.
W tym wypadku bowiem działania uproszczone, na skróty czy przy pomocy „Pana Kazia” itp. „złotych rączek” wywołają raczej rozczarowanie i nieoczekiwane koszty zamiast spodziewanego komfortu i oszczędności.
Pompy ciepła są obecnie stosowane coraz powszechniej i znajdują różne zastosowania. Są użyte zarówno do ogrzewania budynków, wspomagania ogrzewania budynków wraz z innym źródłem ciepła i wreszcie znajdują zastosowanie jako ogrzewacze ciepłej wody użytkowej (CWU) w zasobnikach. W tym wypadku są to najczęściej pompy ciepła o niewielkiej mocy elektrycznej (250-400 W), zintegrowane z zasobnikiem lub w postaci split, czyli część pompy ciepła znajduje się poza budynkiem. Takie pompy powietrzne, mając COP pomiędzy 3 a 4 stanowią znakomitą alternatywę dla konwencjonalnych bojlerów elektrycznych czy przepływowych elektrycznych ogrzewaczy. Ze względu na niewielkie moce potrzebne do grzania wody i wynikające z tego niewielkie zapotrzebowanie na przepływ powietrza, urządzenia te mogą wykorzystywać ciepło zawarte w powietrzu wnętrza domu, stanowiąc element wentylacji i będąc rekuperatorem. Takie małe pompy ciepła, wykorzystując powietrze wewnętrzne budynku działają jako osuszacze wilgotnych piwnic, garaży itp., likwidując grzyby, pleśnie i stęchliznę w tych pomieszczeniach.
Koszt zakupu takiego ogrzewacza zintegrowanego z pompą ciepła zwraca się już po ok. 4 latach i od tego momentu korzystamy z darmowej ciepłej wody w domu. Jednocześnie mamy nowy "bojler", który posłuży nam przez długie lata. Elektroniczne sterowanie pozwala różnorodnie, według swoich potrzeb automatycznie dostosowywać tryb pracy pompy.

Jeśli Twoje urządzenia potrzebują fachowej pomocy, to skontaktuj się z nami.
O ile tylko istnieje techniczna możliwość rozwiązania Twojego problemu, to prawdopodobnie my ją znamy.
Posiadamy Certyfikat F-gazowy w pełnym zakresie.

tel. 668-272-098

tanio@TanioGrzej.pl

Z A P R A S Z A M Y  !

Wystarczy, że zadzwonisz lub wyślesz SMS`a i poprosisz o rozmowę - oddzwonimy na Twoją komórkę lub stacjonarny numer.  


 © 2011-2021 - TanioGrzej.pl

tanio@TanioGrzej.pl