www.TanioGrzej.pl
Pompy ciepła O nas Hybrydowa Pompa Ciepła Rekuperacja Solary Odzysk ciepła Fotowoltaika Cennik Sklep

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Strona Główna

tanio@TanioGrzej.pl



Portfolio Oferia

Portfolio Oferteo

www.Chlodniarz.pl

www.Panasonic.waw.pl

www.Neura.waw.pl

www.Dimplex.waw.pl

 
 
 

Solary czyli panele słoneczne

Ziemia krąży w takiej odległości od Słońca, że woda na naszej planecie utrzymuje się w stanie ciekłym.
Temperatury na lądzie z kolei umożliwiają istnienie życia biologicznego.
Słońce świeci jako gwiazda już od kilku miliardów lat i będzie świeciło jeszcze przez kilka następnych miliardów. Warto skorzystać z tej właściwości naszej gwiazdy, że dostarczana przez nią, na naszą planetę energia, jak dotychczas nie podlega żadnym opłatom.
Nie wymagana jest opłata abonamentowa, nie ma akcyzy, nie ma opłat za podłączenie i nie ma żadnych liczników!
Energia jest dostępna od rana do zmierzchu dla każdego, kto chce z niej korzystać.
Bakterie, glony i inne rośliny skorzystały z tej możliwości już kilka miliardów lat temu i do dnia dzisiejszego skutecznie wykorzystują światło dzienne, aby "przygotowywać sobie smaczne i zdrowe posiłki". Około 75% całej materii organicznej na Ziemi powstaje dzięki istnieniu tych mikroorganizmów, które następnie stają się ogniwem łańcucha pokarmowego. Wystarczy mieć trochę zielonego i już nie trzeba się martwić o jedzenie. Wszak dzień i noc regularnie następują po sobie i można mieć dużą pewność, że nawet najbardziej szalona i nieodpowiedzialna koalicja rządowa nie wprowadzi ustawy, która np. regulowałaby ilość dni lub nocy w roku albo siłę świecenia Słońca...
Natężenie promieniowania słonecznego na obszarze Polski wynika z praw fizyki i wynosi przeciętnie około 1000 Watów na każdy metr kwadratowy powierzchni. Co to oznacza? Elektryczny czajnik do gotowania wody zazwyczaj posiada moc elektryczną około 2000 W. Przyjmijmy więc dla przykładu, że np. montujemy sobie na dachu 5m2 (2 panele) powierzchni absorbującej promieniowanie cieplne docierające ze słońca. Oznacza to, że przeciętnie uzyskamy z takiej powierzchni około 5000 W energii cieplnej. Ponieważ sprawność przekazywania tej energii nie jest absolutnie doskonała więc przyjmijmy, że około 85% zostanie w "naszej kieszeni", a reszta zostanie utracona do otoczenia. Czyli około 4,25 kW grzeje nam np. wodę w bojlerze. To tak, jakby ktoś nam za darmo włączał codziennie 2 duże, elektryczne czajniki do gotowania wody, na 6-16 godzin, zależnie od pory roku czyli długości dnia. Warto zauważyć, że słoneczne (mniej lub bardziej) dni występują przez cały rok, również zimą. Czy to by się nam podobało?
Jak to w ogóle się dzieje, że nie wszystkie dni są słoneczne? Jest to spowodowane działaniem... Słońca. Otóż atmosfera ziemska ma taką cechę, że słoneczne promieniowanie cieplne jest przez nią bardzo słabo absorbowane. Pochłanianie energii następuje dopiero wtedy gdy trafia ona np. na powierzchnię ziemi, ścianę budynku, asfaltową drogę czy dach pokryty papą. Gdy trafia na ośnieżony teren następuje odbicie i ciepło wędruje ponownie w kosmos. Dopiero od ogrzanej powierzchni następuje ogrzewanie powietrza znajdującego się nad nią. W ten sposób powstają właśnie chmury, jako zwieńczenie, ogrzanych od powierzchni ziemi, słupów powietrza oraz w następstwie deszcz, śnieg no i wiatr.
Wykorzystajmy tę korzystną cechę naszej atmosfery i zastawmy pułapkę na darmowe promieniowanie cieplne, płynące nieprzerwanym strumieniem od naszego Słońca.
Taką pułapką są po prostu kolektory słoneczne lub inaczej solary. Obecna technologia jest już tak zaawansowana, że pozwala absorbować ok. 95% całej energii cieplnej padającej na powierzchnię absorbera.
Ta energia jest z kolei z ok. 95% skutecznością przekazywana od absorbera do medium, które dostarcza to darmowe ciepło do wnętrza naszego domu, biura, sklepu, baru czy restauracji.
Te procenty może niewiele mówią osobom bez inżynierskiego wykształcenia, dlatego aby uzmysłowić czytelnikowi o czym mowa zadamy pytanie: Do jakiej temperatury nagrzewa się medium (mieszanka glikolowa) w kolektorze słonecznycm gdy nie odbieramy od niego ciepła?
Otóż temperatury mogą osiągać wartość około 200 (dwustu) stopni Celsjusza!
To znaczy, że jest czym grzać wodę w naszych kranach i/lub wspomagać centralne ogrzewanie (podłogówka, kaloryfery, pompy ciepła itd.).
Zadajmy sobie także inne pytanie: Jak szybko będą w naszym kraju taniały gaz, prąd elektryczny czy olej opałowy?
O, przepraszam, to chyba było niewłaściwe pytanie...
Zasady są proste: Im więcej zużywamy ciepła (woda użytkowa, c.o., basen, itd.) tym szybciej zwróci nam się koszt wykonania solara. Raz wykonana instalacja solarna zwraca się szybko a następnie przez całe lata przekazuje nam darmowe ciepło.
Instalacje mogą być małe - dla pojedynczych gospodarstw domowych oraz średnie i duże - megawaty energii cieplnej w hotelach, sanatoriach, szpitalach czy zakładach produkcyjnych. Tak jak każda technika, technika solarna również wymaga umiejętnego doboru i zastosowania, tak aby uzyskiwać jak najlepsze rezultaty oraz uniknąć pewnych pułapek czychających na nieświadomych.
Unia Europejska wspiera rozwój technologii, które przyczyniają się do ochrony naszego środowiska, w którym przecież na co dzień żyjemy i dlatego dofinansowuje wykonawstwo instalacji solarnych, wykonywanych przez firmy posiadające autoryzację producenta solarów - chodzi o to aby nie dofinansowywać domorosłych, nieumiejętnych pseudofachowców.
Są jeszcze do dyspozycji środki pozwalające uzyskać dofinansowanie na instalację solarną dla gospodarstw domowych, a reszta kosztów może być spłacana w ratach, wynikających z oszczędności na kosztach grzania!
Oznacza to ni mniej ni więcej tylko to, że w tej chwili instalację solarną i wynikające z niej oszczędności może mieć prawie każdy.

Jeśli Twoje urządzenia potrzebują fachowej pomocy, to skontaktuj się z nami.
O ile tylko istnieje techniczna możliwość rozwiązania Twojego problemu, to prawdopodobnie my ją znamy.
Posiadamy Certyfikat F-gazowy w pełnym zakresie.

tel. 668-272-098

tanio@TanioGrzej.pl

Z A P R A S Z A M Y  !

Wystarczy, że zadzwonisz lub wyślesz SMS`a i poprosisz o rozmowę - oddzwonimy na Twoją komórkę lub stacjonarny numer.  


 © 2011-2021 - TanioGrzej.pl

tanio@TanioGrzej.pl